آموزش نصب

روش نصب پکیج آبیاری قطره‌ای

روش نصب پکیج آبیاری قطره‌ای

در این مقاله روش نصب پکیج آبیاری قطره‌ای را توضیح داده‌ایم. جهت نصب این پکیج ابتدا باید توجه داشته باشید که لوله‌کشی آب شهری یا لوله‌ی ۲/۱ اینچ در محل موجود باشد. در غیر این صورت یا باید با استفاده از تبدیل لوله‌ی ۲/۱ متصل کنید، یا در ابتدای کار از شیر و انشعاب متفاوت استفاده کنید.

 

روش نصب پکیج آبیاری بر لوله‌های متفاوت

جهت نصب پکیج بر لوله‌های متفاوت می‌توان به شیوه‌ی زیر عمل کرد:

در صورتی که از لوله‌ی فلزی یا پلیمری با قطر متفاوت از ۱/۲ اینچ استفاده می‌کنید، اتصالات و تبدیلات مورد نیاز را می‌توانید از سایت سپاهان اتصال تهیه کنید. با توجه به قطر لوله می‌توانید اتصالات مورد نظر خود را تهیه کنید. در نهایت احتیاج به تبدیل یا انشعاب از سایز لوله‌ی خود به ۱/۲ دارید.

در صورتی که از لوله‌های آبیاری مانند تیپ استفاده می‌کنید می‌توانید به شیوه‌ی زیر عمل کنید:

به جای شیر یا انشعاب ۱/۲ به ۱۶ می‌توانید از شیر و انشعاب تیپ به ۱۶ استفاده کنید. انشعابات مورد نظر را می‌توانید از اینجا تهیه کنید.

پس از آن که اتصالات اولیه آماده شدند می‌توانید جهت نصب پکیج طبق مراحل زیر عمل کنید. شماره‌ی هر مرحله در تصویر نشان داده شده است.

 

روش نصب پکیج آبیاری

 

روش نصب پکیج آبیاری

  1. شیر انشعاب یا اتصال ۲/۱ به ۱۶ را به لوله‌ی ۲/۱ متصل کنید. ممکن است برای این اتصال احتیاج به سه‌راهی یا بوشن داشته باشید. در صورتی که انشعاب لازم در لوله موجود نباشد باید با استفاده از سه‌راهی این انشعاب را به وجود بیاورید. در صورتی که رزوه‌ی لوله به بیرون باشد با استفاده از بوشن می‌توانید رزوه را به سمت داخل تبدیل کنید. پس از اتصال شیر یا انشعاب به لوله، سمت دیگر را به لوله‌ی ۱۶ که لوله‌ی اصلی کار است متصل کنید.
  2. بعضی مواقع ممکن است به دلیل اشتباه در برش یا جابجایی به هر دلیل احتیاج به تغییر طول لوله پیدا کنید. گاه نیز به دلیل هر اتفاقی ممکن است لوله دچار پارگی یا ترکیدگی شود. جهت اتصال بین دو لوله در محل‌های مورد نظر می‌توانید از رابط ۱۶ استفاده کنید.
  3. در مسیر اتصالات قطعا در چند محل احتیاج به تغییر مسیر لوله وجود دارد. در این نقاط جهت تغییر مسیر لوله می‌توانید از زانو ۱۶ استفاده کنید.
  4. برای رساندن لوله به محل گلدان یا گیاه مورد نظر خود احتیاج انشعاب دارید. در محل‌هایی که قصد انشعاب‌گیری از لوله دارید، می‌توانید از سه‌راه ۱۶ استفاده کنید.
  5. حال زمان اتصال قطره‌چکان رسیده است. لوله ۱۶ را در محل‌هایی که قصد اتصال قطره‌چکان دارید سوراخ کنید. توجه کنید که قطر سوراخ از قطر وردوی قطره‌چکان بیشتر نشود. ممکن است به اشتباه قطر سوراخ بیش از مقدار مورد نیاز شد و چکه یا نشتی آب به وجود بیاید. در این صورت اگر میزان نشتی کم باشد می‌توانید با استفاده از تفلون یا گرما دادن لوله این نشتی را از بین ببرید. در صورت گرما دادن باید دقت بسیار زیادی داشته باشید. زیرا ممکن است باعث بیشتر شدن قطر سوراخ شود. ولی اگر میزان نشتی قابل ملاحظه باشد باید لوله را ببرید و از رابط جهت ادامه‌ی مسیر و یا در نهایت از بست عینکی جهت کور کردن آن استفاده کنید.
  6. نصب قطره‌چکان‌های گلدانی  نیز مشابه با قطره‌چکان‌های هشت نازله می‌باشد. پس از اتصال به لوله، به‌وسیله‌ی لوله‌ی اسپاگتی ۶ میلیمتر می‌توانید. از دو طرف قطره چکان دو انشعاب بگیرید. به این طریق از هر قطره‌چکان جهت آبیاری دو گلدان یا دو گیاه استفاده می‌شود.
  7. انتهای لوله ۱۶ را با استفاده از بست عینکی کور کنید. برای این کار ابتدا لوله را از یک سوراخ بست عبور بدهید. سپس لوله را خم کنید و از سوراخ دیگر عبور دهید. به این طریق انتهای مسیر بسته می‌شود.

 

بدین روش نصب پکیج آبیاری قطره‌ای تکمیل می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.