مقالات

نوار تیپ آبیاری

نوار تیپ آبیاری

تیپ یا نوار تیپ آبیاری قطره ای نواری با دیواره نازک میباشد که برای آبیاری قطرهای استفاده میگردد.نوار تیپ از جنس پلی اتیلن میباشد وتقریبا مسطح و بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند که هنگام ورود آب به آن پر میشود وقطره های آب از طریق درپیرهای تعبیه شده بر روی تیپ خارج میشود پس از پایان آبیاری تیپ دوباره به صورت مسطح درمی آید.

ضخامت دیواره تیپ بسیار نازک است و فاصله بین قطره چکان ها در نوار آبیاری مختلف است.از تیپ های ضخیم تر برای آبیاری زیرسطحی گیاهان استفاده میشود.

نوار تیپ

معرفی سیستم آبیاری تیپ

تیپ متشکل از ایستگاه پمپاژ،لوله های فرعی و اصلی،شیرفلکه ها،اتصالات ونوارهای آبیاری تیپ است.برای آبدهی مناسب ویکنواخت لوله تیپ فشار کاری معمول برای این سیستم ۱بار میباشد که توسط ایتگاه پمپاژ تامین میشود.

ایستگاه پمپاژ علاوه بر تامین و تنظیم فشار لازم برای گردش آب در سطح مزرعه وخروج یکنواخت از روزنه های لوله تیپ،وظیفه جلوگیری از ورود ذرات ریز به سیستم آبیاری را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری

 • صرفه جویی در مصرف آب
 • نصب آسان وسریع
 • قابلیت نصب بر روی خاک،زیرخاک
 • جلوکیری از چسبیدن رسوبات معدنی
 • استفاده آسان در زمین های با شکل نامنظم
 • کم شدن فرسایش خاک
 • کاهش رشد علف هرز
 • یکنواختی توزیع آب

اتصالات نوار تیپ آبیاری

نوار تیپ را میتوان به وسیله اتصالات متنوعی به شبکه آبیاری وصل کرد از جمله این روش ها عبارتنداز:

اتصالات تیپ به لوله 16،اتصالات تیپ به لی فلت،اتصالات تیپ به تیپ.برای نصب و اتصال تیپ هیچ واشر وماده شیمیایی خاصی لازم نمیباشد.

نوار تیپ آبیاری

کاربردهای نوار تیپ

نوارهای آبیاری تیپ برای انواع کشت های متراکم و ردیفی استفاده میشود.درکشاورزی برای آبیاری گیاهان ردیفی وگیاهان زراعی وسیله پخش آب به اندازه کافی نزدیک گیاه نصب شود تا آب از طریق نفوذ عمقی درخاک به ریشه گیاه برسد.

درسیستم آبیاری نوار تیپ،آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه گیاه به زمین داده می شود تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود این روش در گلخانه ها نیز استفاده میشود.

 

 انواع نوار تیپ آبیاری

 • نوار تیپ بغل دوخت:در این نوار به جای قطره چکان مسیری زیگزاگ شکل وجود دارد که باعث شکستن فشار آب شده تا قطرات از طریق درزها خارج وبه پای گیاهان برسند.از این نوارها برای آبیاری کشتهای ردیفی،فصلی،گلخانه ای مانند گیاهان ومیوه های بوته ای،صیفی جات،سیب زمینی و….استفاده میشود.
 • نوار تیپ پلاک دار:این نوار دارای قطره چکان است و در فواصل مشخص 10-20-30 سانتی متری دارای قطره چکان می باشند.این نوار از جنس مواد پلی اتیلنی بسیار مرغوبی ساخته شده است و مقدار آبدهی پلاک ها 2/1، 6/1 و2لیتر برساعت میباشد.از این نوارها برای آبیاری انواع صیفی جات،ذرت،هندوانه وگیاهان تزیینی استفاده میگردد.

نوار تیپ آبیاری

جدول مقایسه نوار تیپ پلاک دار با بغل دوخت

 

نوار تیپ پلاک دار

 

نوار تیپ بغل دوخت

 

خروج آب با یکنواختی 95٪

 

خروج آب با یکنواختی 70الی 75٪

 

تنظیم مناسب فشار خروجی

 

تنظیم نامناسب فشار خروجی

 

یکنواختی پخش آب در طول 120 الی 150متر

 

یکنواختی پخش آب در طول 60 ای 70متر

 

ضریب تغییرات فشار آب در مسیر 3٪

 

ضریب تغییرات فشار آب در مسیر 4٪

 

نوار تیپ با و بدون قطره چکان

نوارهای تیپ با مشخصات مختلفی ساخته میشوند که تفاوت های نوارها را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • قطر لوله نوار
 • طول کلی نوار
 • فواصل سوراخ ها از هم
 • صخامت های مختلف نوار

در قسمت خروج آب از نوارهای تیپ در لایه های داخلی لوله یک لایه زیگزاگی شکل قرار میگیرد که باعث میشود سرعت آب در این قسمت کاهش پیدا کرده و آب اجازه خروج از سوراخ را پیدا کند.

نوار تیپ آبیاری

 

استفاده از نوار تیپ در مناطق خشک و گلخانه ای

یکی از اصلی ترین موارد استفاده از نوار تیپ مربوط به مناطق خشک است.کسانی که گلخانه ها و زمین های خشک برای کشاورزی دارند می توانند با وصل کردن منبع آب ورودی به باغ یا گلخانه از این نوارها برای یهینه سازی مصرف در حد بسیار بالا کمک بگیرند.

نوار تیپ آبیاری

موانع نوار تیپ آبیاری

استفاده از نوار تیپ را نمی توان برای هر نوع مزرعه ای گسترش داد وبرای کشت محصولات با رویش نامنظم و غیر ردیفی نمی توان از این نوار استفاده کرد.برای مثال برای آبیاری باغ ها تقریبا غیر ممکن است بتوان از نوار تیپ استفاده کنند.

نتیجه نهایی

با تمامی تفاسیر بالا و نگاهی به نوار تیپ و کاربرد های زیاد آن،کیا ثمین سپاهان به شما پیشنهاد می کند که اگر تا کنون اقدامی برای تهیه نوارهای تیپ قطره ای  برای زمین های خود نداشته اید بهترین گزینه برای شما است تا بهترین آبرسانی همچنین صرفه جویی در مصرف آب را برای زمین خود داشته باشید. کیا ثمین سپاهان مرجع فروش انواع لوازم و اتصالات آبیاری و قطره ای کشاورزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.